Top jeep grand cherokee srt și aeronava au ținut o cursă pe

Biroul britanic al companiei americane Jeep a organizat o competiție în care SUV Grand Cherokee SRT de top a luptat pe pistă cu germanul acrobatic monoplan Silence SA1100 Twister.

Jeep-Grand-cherokee-srt

Potrivit organizatorului, a fost prima cursă în istorie în care mașina cu tracțiune integrală a concurat cu avionul de pe pistă.

Se știe că competiția a avut loc la Centrul de condus Blyton Park din Lincolnshire. Jeep Grand Cherokee SRT a fost condus de cel mai tânăr pilot britanic Ed Morris, care a participat la 24 de ore din Le Mans.

La cârma aeronavei a fost un expert în acrobație cu 25 de ani de experiență, Peter Wells. A trebuit să zboare strict peste autostradă, îndrumând mașina între stâlpi special instalați.

Este raportat că în timpul cursei, atât avionul, cât și SUV-ul au atins o viteză de 225 km pe oră. Masina a parcurs o distanță de 2,9 kilometri în 1 minut, 13,40 secunde, bătând aeronava cu aproape o secundă. Monoplanul a depășit această distanță în 1 minut 14,36 secunde.

Adăugați că Jeep Grand Cherokee SRT este echipat cu un motor HEMI cu 8 cilindri, de 8,4 cilindri, cu o capacitate de 468 "cai". Masina accelerează până la sute de kilometri în 5 secunde, iar viteza maximă este de 257 km / h. Se remarcă faptul că motorul original HEMI cu camere de ardere hemisferice a fost conceput special pentru luptătorul american din perioada celui de-al doilea război mondial, Republica P-47 Thunderbolt.

La rândul său, avionul sport silențios Silence SA1100 Twister este echipat cu o unitate de putere de 2.6 litri, dezvoltând 110 cai ". În aer, monoplanul câștigă "o sută" în 4 secunde (în timpul unei runde de decolare - 12 secunde), iar viteza maximă este de 286 km pe oră.

Anterior, modelul Jeep Grand Cherokee Trackhawk din 2018 "a aprins" fără camuflaj.